Desert de mămăligă cu brânză





Pregătire

István a pregătit cu echipa de la revista noastră o ciorbă de salată pe care a servit-o cu mămăligă cu brânză. Am aflat de la el că, în zonă, ciorba de salată este servită fără pâine, aproape ca atare – deoarece supa este acompaniată cu mămăligă cu brânză. Am discutat cu gazda noastră despre faptul că salata este o adevărată delicatesă de primăvară, însă nu are un gust unic, intens, așa că am acceptat cu ușurință ideea lui de a pune în ciorbă niște cârnați și slănină de mangaliță. De altfel, așa cere și rețeta tradițională ardelenească!

István a crestat slănina în formă de creastă de cocoș, după care a topit untura acesteia. A scos slăninile rumenite, crocante, iar în grăsimea care s-a format, a călit usturoiul feliat, după care a condimentat supa cu niște zahăr, ca să echilibreze aciditatea. După cum ne-a spus, sezonalitatea ne-ar dicta să folosim leurdă în loc de usturoi, dar din păcate până la începutul lunii mai leurda încă nu a crescut în zonă. După ce a rumenit frumos usturoiul, au urmat frunzele de salată rupte în bucăți mai mari, le-a călit în untură, le-a presărat cu sare, după care a turnat peste apă. Când frunzele s-au înmuiat, au ajuns înapoi și slăninile, după care a pregătit omleta. A tăiat slănina în cubulețe, cârnații în rondele, iar în untura slăninii a rumenit ușor cârnații, după care a mai pus și ouăle bătute. Când omleta a fost gata, a adăugat-o la supă. La sfârșit a mai pus niște lapte la ciorbă.

Pentru mămăligă a pus apă la fiert, apa a sărat-o, după care a pregătit o mămăligă nici prea tare, nici prea moale, iar consistența a făcut-o un pic mai cremoasă cu unt. Și în mămăligă a pus niște slănină și untură, deoarece, în opinia lui István, secuii gătesc și condimentează cu slănină. István a pregătit o mămăligă în straturi: pe fundul oalei a pus niște untură și slănină, peste a întins un strat de mămăligă, peste acesta a făcut un strat de brânză și a repetat. Oala a pus-o la foc și a încălzit mâncarea până ce brânza s-a topit. Iar la Bucătăria lui Pista bá, mămăliga cu brânză este servită cu dulcețuri și căpșuni zdrobite. Această invenție vine de la Gabika, care a lucrat la o grădiniță, unde copiii nu mâncau mămăliga cu brânză. Așa că ea a amestecat mămăliga cu niște dulceață de căpșuni, iar copiilor le-a plăcut atât de mult încât au cerut încă o porție din preparatul pe care până atunci îl considerau imposibil de mâncat.



- www.szekelykonyhaeskert.ro -